olej rokitnikowy

Olej rokitnikowy w kosmetykach naturalnych

Olej rokitnikowy to podstawowy składnik czynny wielu kosmetyków naturalnych i organicznych. Na jego bazie stworzono również wyjątkową serię kosmetyczną Natura Siberica Professional.

Żeby mówić o oleju rokitnikowym należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – czym tak na prawdę jest rokitnik i czemu jest taki wyjątkowy?

Rokitnik zwyczajny, to roślina występująca w umiarkowanym klimacie Euroazji, w tym także w Polsce. W wielu regionach znana jest pod nazwą oblepiha i należy pamiętać, że znajduje się pod ochroną.

Posiada bardzo smaczne, okrągłe owoce, o charakterystycznym smaku i pomarańczowym kolorze. Do celów spożywczych i kosmetycznych jest importowana lub specjalnie uprawiana.

Dlaczego rokitnik jest aż tak cenny

Owoce rokitnika zapewniają rekordową zawartość witamin i innych wartości odżywczych. Cieszy się znaczną ilością polifenoli, minerałów, oraz co praktycznie niespotykane, zawierają w swoim miąższu ok. 8-12% wspaniałego olejku.

Dlatego właśnie olej rokitnikowy pozyskiwany jest z owoców, a nie tak jak ma to zwykle miejsce, z nasion. Jego bardzo intensywna barwa bierze się z obecności ogromnej ilości witaminy A w postaci karotenoidów.

Witamina A działa silnie regeneracyjnie, przeciwzmarszczkowo i jako naturalny filtr UV, wykazuje także silne działanie gojące rany i skutki oparzeń, również tych popromiennych. Dodatkowo olej rokitnikowy zapewnia ogromną dawkę witaminy E, minerałów i flawonoidów, wpływających doskonale na kondycję naczynek krwionośnych.

Zwiera także bardzo rzadko występujący kwas omega-7, który jest naturalnym składnikiem bariery lipidowej skóry, co nadaje mu unikalne właściwości ziarnująco-regenerujące. Właśnie dlatego naturalne kosmetyki Natura Siberica tak często zawierają go w swoim składzie INCI.

Z właściwości olejku rokitnikowego bardzo dobrze skorzysta również skóra atopowa. Co ciekawe, dodatek oleju rokitnikowego do innych kosmetyków na olejkach naturalnych, zmniejsza ich odczucie tłustości.

W pielęgnacji włosów wykazuje silne właściwości regeneracyjne, jak i chroni skórę głowy przed łupieżem i innymi podrażnieniami. Stanowi częsty składnik naturalnych szamponów bez sls.

Zastosowanie oleju z rokitnika w kosmetykach naturalnych Natura Siberica

Jego działanie na skórę to cały wachlarz pozytywnych właściwości pielęgnacyjnych i ochronnych. Można zakupić kosmetyki organiczne, zawierające w swoim składzie olej rokitnikowy, ale można także pokusić się o zakup olejku i samodzielne dodawanie go jako dodatkowego składnika czynnego, stosowanych przez nas kosmetyków.

Ze względu na silną barwę rokitnika, która przyczynia się także do uzyskania ładnego kolorytu skóry, jego stosowanie nie powinno odbywać się bezpośrednio na skórę, a sugerowane stężenie w preparatach nie powinno przekraczać 5%. Nierozcieńczoną formę oleju można ewentualnie stosować punktowo, na stany zapalne skóry oraz świeże blizny, o ile nie przeszkadza nam pozostawiany przez niego żółty kolor.

Olej z rokitnika stanowi podstawę całej serii kosmetyków naturalnych Natura Siberica Professional. To wyjątkowa grupa produktów organicznych, o wysokiej skuteczności działania pielęgnacyjnego i ochronnego, zapewniająca wiele przyjemności stosowania.

W śród kosmetyków naturalnych Natura Siberica Professional możemy m.in. znaleźć:

  • szampony rokitnikowe do wszystkich typów skóry i włosów
  • rokitnikowe odżywki wzmacniające i pielęgnujące
  • peelingi i scruby do ciała
  • naturalne olejki rokitnikowe do skóry i włosów
  • rokitnikowe masła do ciała
  • rokitnikowe żele do stylizacji włosów

Olej rokitnikowy możemy dodawać do:

  • kilka kropli do używanego na co dzień serum, wzmacniając jego skuteczność działania,
  • od kilku do kilkunastu kropli oleju możemy dodać do innych olejków naturalnych, zarówno stosowanych do pielęgnacji ciała, jak i włosów,
  • jako dodatek do żelu hialuronowego, dodając do porcji wyciśniętej na rękę około 1-2 krople, a następnie mieszając do uzyskania jednolitej papki,
  • 1-2 krople do porcji balsamu do ciała, tuż przed jego użyciem na skórę,
  • 1-2 krople do kremu do twarzy, najlepiej przed samą jego aplikacją,
  • jako wzbogacenie maseczki w proszku do twarzy,
  • od kilku do kilkunastu kropli możemy także dodać do oleju kokosowego lub monoi, stosowanych jako intensywną maskę do włosów, przed właściwym ich myciem.

Olej rokitnikowy to rekordowe źródło potrzebnych nam składników, dlatego warto mieć go w swojej kosmetyczce i dbać o jego regularne stosowanie. Warto również sięgać po najlepsze kosmetyki naturalne z jego zawartością, czyli Natura Siberica Professional.